× بستن تبلیغات
فوریه
5
2018

تحقیق بلایای طبیعی (سایر گروه ها)

دسته بندی سایر گروه ها
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 20
حجم فایل 14 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

– مقدمه

بلایای مترقبه به صورت مختلف و گاه به شكلی پیچیده تأثیرات مخربی بر زندگی بشر و محیط زیست او می گذارند و از سوی دیگر بلایای طبیعی همچون سیل، زلزله، آتش فشان، طوفان و … در اندك زمانی طومار زندگی بسیاری از انسان ها را در هم می پیچند و نابود می سازند. طبق شواهد و قراین موجود كشور ایران یكی از 10 كشور بلاخیز دنیا است كه هر ساله بر اثر وقوع یك حادثه طبیعی خسارات مالی و جانی بسیاری را متقبل می شود. زلزله به عنوان یكی از مخرب ترین نیروهای شناخته شده طبیعت است. زلزله رودبار، قائنات، اردبیل، قزوین، دشت بیاض، بوئین زهرا و زلزله دردناك بم، یادآور تلخی این واقعیت است.

یكی از تأسیسات زیربنایی در شهر كه بطور بالقوه (علیرغم رعایت كلیه اصول ضوابط، مقررات و استانداردهای فنی) میتواند عاملی برای وقوع یا توسعه حریق باشد، شبكه توزیع گاز طبیعی است. در حادثه ای همچون زلزله علاوه بر خسارات جبران ناپذیر زلزله خطرات ثانوی دیگری نیز به وقوع می پیوندد از جمله آتش سوزی كه خسارات زلزله را چندین برابر می كند.

در زلزله اخیر بم با وجود خسارات بالا زلزله به علت عدم لوله كشی گاز شهری بعد از زلزله حریق و آتش سوزی رخ نداد. در كشور ژاپن در زلزله كوبه بعلت آتش سوزی و انفجار ایجاد شده از خطوط گاز شهری تعداد تلفات ناشی از آتش سوزی بعد از زلزله بیش از تلفات خود زلزله گزارش شد.

و اما در مورد زلزله احتمالی شهر تهران كه وقوع آن حتمی نیز می باشد می توان بدون اغراق عنوان كرد كه یكی از فجایع عظیم در جهان خواهد بود. گذشته از خسارات عمده زلزله كه ناشی از ساختار ناهمگون شهری، ساخت و ساز بی رویه و نابهنجار ساختمانهای سر به فلك كشیده بدون رعایت اصول ایمنی و … ایجاد خواهد شد عامل ثانوی كه خسارات را تشدید می كند وجود خطوط لوله كشی گاز پوسیده و یا غیر استاندارد كه مسبب زبانه های آتشی خواهد بود كه جان و مال مردم را تهدید و تهران را به كوهی از آتش مبدل خواهد كرد.

با توجه به این شرایط بررسی وضعیت شبكه گاز و خطرات احتمالی ناشی از آن برای شهر، و تدوین پاره ای از ضوابط و مقررات جهت كاهش خطرات ناشی از نشت، انفجار و آتش سوزی بوسیلة گاز طبیعی ضروری بنظر می رسد. به همین دلیل مسئولین محترم شركت گاز تهران برای كاهش و مقابله با چنین فاجعة احتمالی دست به پژوهش و چاره اندیشی زده اند.

این تحقیق در رابطه با ایمنی سیستم گاز تهران در مقابل زلزله است. و این مهم با همكاری شركت اوزاكای ژاپن در حال انجام است. البته با توجه به اهمیت خطوط گاز تهران از لحاظ امنیتی و سیاسی و استراتژیكی بودن پایتخت نقشه های مورد نیاز و اطلاعات وسیع تری در اختیار ما قرار نگرفت. در این تحقیق سعی شده است كه با دید بازتری نسبت به مقاوم سازی شبكه گازرسانی تهران و اهمیت آن و چگونگی اجرای برنامه های مقاوم سازی شود.

 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

درباره نویسنده:

فرستادن دیدگاه

× بستن تبلیغات