× بستن تبلیغات
فوریه
5
2018

تحقیق ایمنی و بهداشت حرفه‌ای (عمومی)

دسته بندی عمومی
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 37
حجم فایل 18 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

ایمنی و بهداشت حرفه‌ای

واحد ایمنی در پالایشگاه نفت بهران 17 نفر عضو ثابت دارد كه در واحد فعالیت‌های مختلفی را انجام می‌دهند كه شرح  وظایف افراد شاغل در این واحد در كتابچه‌ای تحت عنوان كتابچه طرح طبقه‌بندی در دفتر مركزی پالایشگاه موجود می‌باشد. واحد ایمنی از نظر چارت سازمانی مستقیماً زیر نظر مدیریت پالایشگاه موجود می‌باشد، و مدیریت پالایشگاه به عنوان نماینده مدیرت بر كلیه فعالیت‌های واحد ایمنی نظارت دارد- چارت سازمانی واحد ایمنی در شركت بهران در صفحات بعدی رویت می‌باشد- در پالایشگاه استاندارد ایمنی خاصی برقرار نمی‌باشد. ولی سازمان درصدد استقرار یك سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای می‌باشد. كه OHSAS نیز یكی از گزینه‌های سازمان در انجام این هدف می‌باشد.

پالایشگاه دارای دو ورودی شمالی وجنوبی می‌باشدكه واحد پزشكی در نزدیكی درب شمالی واقع شده است. و یك دستگاه آمبولانس مجهز در اختیار این واحد قرار گرفته است علت قرار گرفتن واحد پزشكی نزدیك به درب خروجی نیز به منظور تسریع در عملیات انتقال حادثه دیده‌گان در صورت بروز حادثه به خارج از محیط پالایشگاه می‌باشد. واحد آتش نشانی نیز در قسمت انتهائی پالایشگاه ودر نزدیكی مخازن عظیم سوختی قرار گرفته است. كه واحد آتش‌نشانی دارای دو كامیون مجهز ویك دستگاه وانت پیشرو می‌باشد. در زمینة آموزش كاركنان برای مواجهه با خطر در سالهای گذشته فعالیت‌هائی در این زمینه از قبیل فیلم‌های آموزشی وپوسته‌ها و غیره انجام داده است. اما در سطح كارخانه كلاس‌های آموزشی برای ارتقاء سطح اطلاعات ایمنی كاركنان صورت نپذیرفته است. سازمان در سالهای گذشته دستور‌العمل‌های مدون و مستندی برای مواجه با شرایط اضطراری نداشته است. اما در طی یك سال گذشته فعالیت‌های گسترده‌ای را در جهت تدوین اصول اجرائی در زمینه ایمنی و بهداشت حرفه‌ای نموده است. بسیاری از این دستورالعمل‌های اجرائی به صورت قاب شده آماده شده بود، تا در قسمتهای مختلف پالایشگاه تعبیه گردد، تا كاركنان با مطالعه این دستورالعمل‌ها آمادگی مواجهه با شرایط اضطراری را داشته باشند.

 واحد ایمنی سه نوع مانور آموزشی در سطح پالایشگاه ایجام می‌دهند:

1- مانور هفتگی: برای این گونه مانورها سناریو تعریف نمی‌شود و تنها واحد آتش‌نشانی در این مانور فعالیت دارد- این مانور تنها جنبة یك مانور تمرینی گروه آتش‌نشانی را دارد كه در آن واحد‌های درگیر نمی‌شوند، و در آن فعالیت‌های شل شلنگ‌كشی و حركت در قسمتهای مختلف پالایشگاه انجام می‌شود.

   2- مانور ماهانه: برای این گونه مانورها سناریو تعریف می‌شود. و علاوه بر  واحد آتش‌نشانی برخی از واحدهای دیگر پالایشگاه نیز در این مانور شركت می‌كنند و این گونه مانورها با اهداف از پیش تعیین شده می‌پذیرد.

3- مانور شش ماهه: برای این گونه مانورها همه جانبه می‌باشد. و تمامی قسمت‌های پالایشگاه در این نوع مانور شركت می‌كنند.

در مانورهای ماهانه و شش ماهه كلیه نتایج مانورهای ثبت و نگهداری می‌شود. در زمینة ایمنی و بهداشت حرفه‌ای با حضور مدیریت پالایشگاه به عنوان نمایندة مدیریت جلسات متعددی برگزار می‌گردد كه صورت جلسة‌ این جلسات به وزارت كار ارسال می‌شود. اما بین سازمان‌های ذی نفع و پالایشگاه ارتباطی مستمری برقرار نمی‌باشد، و می‌توان گفت كه صورت جلسات ارسالی تنها پل ارتباطی ما بین پالایشگاه و سازمان كار و امور اجتماعی می‌باشد به گفته مسئول ایمنی در سازمان با به حال ثبت حوادث صورت نپذیرفته است.

كمبود فضا در پالایشگاه باعث ایجاد نقاط پر خطر شده است. یكی از این نقاط پر خطر مخازن عظیم سوختی می‌باشد كه به علت كمبود فضا، فواصل بین مخازن از حد استاندارد آن كمتر می‌باشد ولی به گفته مسئول ایمنی الارقم وجود این پتانسیل بالای خطر واحد ایمنی تعمیرات خاصی را برای پایین آوردن این ریسك تا سطح ریسك قابل تحمل انجام داده است. در بین مخازن سوختی سیستمی وجود دارد كه محض دریافت علائم آتش سوزی فعال می‌شود و پردة آبی بین مخازن سوختی ایجاد می‌كند، تا مانع از سرایت آتش از یك مخزن به دیگر گردد.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

درباره نویسنده:

فرستادن دیدگاه

× بستن تبلیغات