× بستن تبلیغات
فوریه
5
2018

تحقیق استفاده نمونه گیری در تحقیقات (گوناگون)

دسته بندی گوناگون
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 41
حجم فایل 36 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

نمونه گیری

تحلیل گر اجتماعی در اکثر تحقیقات باید از نوعی طرح نمونه گیری برای انجام تحقیق سود جوید.

ارتباط همواره در تمام عرصه های زندگی حضور داشته است. اما چاپ انبوه، وجود دستگاه ضبط  صوت و تصویر، دستگاه فتوکپی و کامپیوترها دسترسی به اطلاعات نمادین را به طور گسترده ای افزایش داده است. به محض آن که تحلیل گر محتوا مسئله ای را مطرح می کند با سیلی از اطلاعات مواجه می شود که این نهادها تولید می کنند. و هنگامی که محقق درصدد تحلیل نوار ضبط مکالمات گروه آزمونی که ترتیب داده بر می آید چه بسا ساعت کار تحلیل محتوای چنین نواری 10 تا 100 برابر زمان نوار طول بکشد. غالبا حتی عملیات پژوهشی مجهز نیز در کل داده های خام موجود غرق می شود.

تحلیل گر محتوا در مواجهه با چنین حجم عظیمی از داده ها باید دو کار انجام دهد. نخست، وی باید از تمام اطلاعاتی که می تواند برای تفکیک مطالب مربوط از مطالب بی ربط به دست اورد سود جوید. ممکن است اطلاعات مقتضی برای استنباط های مورد نظر به طور ناموزونی در رسانه ها، انتشارات، اسناد، زمان ها یا مناطق جغرافیایی مختلف توزیع شده باشد. دوم، چنانچه بعد از بررسی تمام اطلاعات، حجم اطلاعات مربوط کماکان بسیار بزرگ باشد باید با اعمال روش های تصادفی نمونه ای انتخاب کند که برای دربرگرفتن اطلاعات مناسب به اندازه کافی بزرگ و برای تحلیل به اندازه کافی کوچک باشد.

 

انواع طرح نمونه گیری

عمل نمونه گیری برحسب برنامه نمونه گیری صورت می گیرد. در این برنامه جزئیات مقتضی طرز عمل دستیابی به نمونه ای از واحدها که مجموعا معرف جامعه آماری مورد نظرند مشخص می شود. برای نیل به نمونه ای معرف برنامه نمونه گیری تضمین بخش آن است که در چهارچوب محدودیت های ناشی از شناخت موجود درباره پدیده ها هر واحد از شانس برابری در انتخاب شدن در مجموعه واحدهای نمونه گیری برخوردار است. برنامه نمونه گیری تضمین می کند که هیچ اریبی در شمول واحدها در نمونه وجود ندارد.

 

نمونه تصادفی

با فرض عدم شناخت پیشین درباره پدیده ها طرح نمونه گیری برای انتخاب نمونه تصادفی ساده تهیه فهرست تمام واحدهای مربوط (شماره های روزنامه، اسناد، سخنرانی ها یا جملات) است که در مورد آنها تعمیم صورت می گیرد.

 

نمونه های طبقه بندی

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

درباره نویسنده:

فرستادن دیدگاه

× بستن تبلیغات